26 maja 2015 – Hvar

26 maja 2015  . Wypływamy o 8:15. Wcześniej poszukiwanie świeźej ryby, śniadanie i płyniemy na drugą stronę Visu. Szukamy zatoczki do kąpieli. Potem w planach zielona grota ( niestety tego planu nie udało się zrealizować). Pierwsza pochwała od skippera. Idealny klar ręczników.
Około godziny 10:00 pierwsza kąpiel w cudnej zatoce  Stiniva . Jest to mała zatoczka z plażą do opalania i niewielką  konobą.. Dostać się tam można wyłącznie od strony morza ,.Zatoczka położona jest w południowej części wyspy Vis.  Jest ona zaznaczona na locji. Głębokość nie wystarczająca do kotwiczenia. Dopływamy tam na pontonie oraz wpław. Skipper krąży w pobliżu w oczekiwaniu na zabranie nas z powrotem. Kilka fotek , krótkie filmy zatoczki oraz podwodne zdjęcia i płyniemy dalej. Okrążamy dalej Vis.  Zatrzymujemy się na kolejne kąpanie w przepięknej zatoce Budikovac. Piękne kotwicowisko, przeważnie skaliste dno, duża ilość traw morskich , lazurowe morze ,dosyć ciepła woda, fantastyczne dno, po prostu raj na ziemi. Tutaj wabiliśmy kaszą ryby. Były ich naprawdę duże ilości. Obiadek na kotwicy, piweczko, żyć nie umierać. Dla takich chwil żyć.  Płyniemy w kierunku Hvaru.  15:30 dobijamy do miasta Hvar. W maju 2014 staliśmy tutaj na bojce , teraz udało nam się przycumować do głównego deptaka. Wszędzie blisko. W związku z tym iż jest to port nie można tu liczyć na prysznice oraz toalety. Jednak w niedalekiej odległości (przy placu głównym) znajdują się toalety publiczne , gdzie można skorzystać z prysznica (30 kn) oraz toalety ( 7 kn).  Niestety w nocy są one nieczynna. Teraz chwila odpoczynku, pyszna zupka ogórkowa a potem piweczko na głównym placu Hwaru i wycieczka do ruin zamku górującego nad miastem. Przed godziną 20:00 jesteśmy na jachcie. Mała imprezka , zachwyty nad architekturą i pięknem tego miejsca krótki spacer i czas udać się na zasłużony odpoczynek.

Hvar  – miasto położone na wyspie Hvar . Zamieszkuje je 4138 mieszkańców (2001).W mieście znajdują się mury z VII w., najstarszy teatr miejski w Europie  otwarty w 1612, muzea, galerie i wystawy.

Historyczne pozostałości odnalezione w jaskiniach Marksa i Grpčeva są szacowane na ok. 6.000 lat, co oznacza iż początki życia na wyspie Hvar mogą być datowane na okres prehistoryczny. Z tego okresu pochodzi słynna łupka ceramiczna z wizerunkiem łodzi wyposażonej w skórzany żagiel. Kilka tysięcy lat później pojawiają się pierwsze nazwy i imiona w związku z wyspą HvarGreccy żeglarze założyli tu ok 385 r p.n.e. dwie osady, Pharosi Dimos, wypędzając tym samym osiadłych tu pierwotnie juhasów. Już po krótkim czasie Pharos przejęto jako nazwę całej wyspy, która przechodziła wielokrotnie w ręce różnych władców. Po przegranej Greków w bitwie morskiej w 384 r p.n.e. panowanie przejmują Illiryjczycy, którzy muszą się jednak zmagać z atakami różnych plemion od strony lądu oraz piratów. Następnie, aż do VII w władanie nad wyspą przejmują Rzymianie. W roku 1000 Dalmacja przegrywa atak Wenecji i zostaje przyłączona do weneckiech terytoriów morskich. Mimo to jeszcze wielokrotnie dochodzi do zmiany przynależności wyspy. W Sredniowieczu przybywają na wyspę pierwsi Chorwaci. W 1420 roku Republika Wenecka ponownie przejmuje panowanie, aż po jej upadek w 1797 r.  W 1797 kontrolę nad wyspą Hvar przejmuje Austria, a po niej Francja w 1806 r. W II poł. XIX w Austrii udaje się ponownie przejąć kontrolę nad wyspą i ten właśnie okres jest uważany za „Złoty wiek w jej historii. Wyspa Hvar zyskuje znacznie na znaczeniu, jeśli chodzi o turystykę i nautykę. Po tym wyjątkowym okresie panowanie nad wyspą przejmują na trzy lata ponownie Włosi, aż do 1921 r. Wtedy to Hvar staje się częścią Królestwa Jugosławii, a po II wojnie światowej zostaje przyłączony do Fed. Republiki Jugosławii. Ostatecznie w 1992 r. wyspa Hvar staje się częścią Chorwacji.

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*